Znaki św. Tomasza z Akwinu

12-02-2018

12 lutego uczniowie i nauczyciele „Jabłonek” wybrali się ze św. Tomaszem (patronem szkoły) na niekończącą się podróż z pytaniem „Kim jestem?”.

Liturgiczne wspomnienie św. Tomasza obchodzimy 28 stycznia. 12 lutego uczniowie i nauczyciele szkół ponadpodstawowych Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach, wspominali swojego patrona szkoły. Tego dnia, ten święty doktor Kościoła bezwątpienia ogromnie cieszył się, że to właśnie forma wykładu została wybrana, by wspominać jego osobę.

Spotkanie rozpoczęło się od mszy świętej, której przewodniczył ks. Michał. „Faryzeusze domagali się wielkich znaków, a już na przykładzie małżonków widzimy, że to drobne gesty niosą wartość. Oczywiście pod warunkiem, że towarzyszy im Miłość. Przyjaciele intuicyjnie wyczuwają, czego potrzebuje druga osoba. Tak samo jest z przyjaźnią z Jezusem. Gdy będziemy z Nim blisko, będziemy w stanie odczytać nawet najdrobniejsze znaki” – usłyszeliśmy.

W szkole gościliśmy p. dr Annę Kazimierczak-Kucharską, adiunkta na Wydziale Filozofii UKSW, która poprowadziła wykład o antropologii św. Tomasza z Akwinu. „Kochać to znaczy chcieć dobra drugiego” – pan dyrektor Stanisław Badeński zwrócił uwagę, że na zaproszeniu na dzisiejsze spotkanie widnieje cytat, który koresponduje z homilią ks. Michała. Prelegentka zapoznała słuchaczy zarówno z krótką biografią Świętego, jak i podstawowymi myślami starożytnych filozofów na temat bytu. Później wraz ze św. Tomaszem zastanawialiśmy się kim jest człowiek. Czy jego myśl nadal jest aktualna? Jedno jest pewne, bez Miłości, która urzeczywistnia się w drobnych gestach, ta wiedza może okazać się niewystarczająca.

Weronika Kolczyńska