Mistrzowie stoku

12-01-2018

Śnieg, Wiatr i Lód - czyli Przygody Naszych uczniów na biegówkach u podnóża Tatr

Dużym sukcesem sportowym zakończyły się zmagania zawodników sekcji narciarstwa biegowego UKS Laski. Uczniowie naszego ośrodka zdeklasowali rywali!

W dniach 07-16.12.2017 młodzież naszego ośrodka w składzie: Dorota Niewiadomska, Aneta Górska, Paweł Nowicki, Dawid Nowakowski i Jacek Urbański pod opieka trenerów Joanny Krawczyk i Krzysztofa Koca wzięła udział w zgrupowaniu i zawadach w Kościelisku. Wyjazd obejmował 3 dniowe przygotowania do startów oraz zawody: Puchar Polski w Biathlonie Zimowym oraz Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Biegowym na dystansie 5 km i 10 km.

Wiatr (Zawody w Biathlonie Zimowym)

Po wieczór zaskoczyły nas huraganowe wiatry, które powalały drzewa. Przekonaliśmy się jak gwałtowna i niebezpieczna może być pogoda w górach. Organizacja zawodów zawisła na włosku. Na szczęście następnego dnia wiatr zelżał na tyle, że udało się rozegrać Puchar Polski w Biathlonie. Chłopcy startowali na pętli 1,5 km, a dziewczyny 1 km, którą pokonywali 3 razy. Pomiędzy pętlami oddawali po 5 strzałów z karabinku akustycznego. Za każdy niecelny strzał musieli przebiec dodatkową pętlę karną o długości 150 m. Warunki okazały się bardzo ciężkie. Ciepły halny wiatr rozmoczył śnieg i zamieniły w zapadająca się pod ciężarem zawodnika breję, w takich warunkach nie było możliwości założenia torów narciarskich. Wiatr i słabe warunki poślizgu sprawiły, że nawet jadąc z góry trzeba było ciężko pracować by utrzymać prędkość jazdy. Podczas strzelania silny wiatr napierał na lufę karabinku co sprawiło, że ta konkurencja stała się jeszcze bardziej nieprzewidywalna. Nasi niestety pudłowali bardzo często, co skutkowało traceniem czasu i sił na kolejnych rundach karnych, a co w tych warunkach zaważyło o wynikach. Paweł Nowicki zajął 3 miejsce (8 rund karnych), Dawid Nowakowski 4 miejsce (3 rundy karne), Jacek Urbański był 9 (z 10 dodatkowymi rundami), Aneta Górska zajęła 3 miejsce (9 rund) i Dorota Niewiadomska 4 miejsce (9 rund karnych). 2 brązowe medale w tak silnie obsadzonych zawodach nie były złym wynikiem ale wiedzieliśmy, że jesteśmy bardzo dobrze przygotowani i powinniśmy walczyć o zwycięstwo. Byliśmy nastawieni na walkę na kolejny dzień zmagań. We wtorek rano okazało się jednak, że przez całą noc wiał ciepły wiatr i w całym Kościelisku zrobiło się zielono. Biathlonowy Puchar Polski zakończono po jednym dniu zawodów.

Lód (Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Biegowym)

Dalsze prognozy pozwalały liczyć na poprawę warunków. Jednak śniegu nie przybywało. Okazało się, że jedynym miejscem o wyjątkowych warunkach śniegowych w okolicy jest Butorowy Wierch – osłonięte lasem, polany na północnych stokach zachowały wystarczającą pokrywę śniegu. Przygotowana została 1,2 km trudna pętla. Po odwilży  trasa była bardzo zmrożona, nierówna i trudna. Dodatkowo konfiguracja wymagała aby pętla składała się z długiego stromego, morderczego podbiegu i bardzo szybkiego zjazdu i mimo że po prostej to oblodzony zjazd wymagał dużych umiejętności narciarskich. W czwartek rozegrano zawody na 5 km (4 pętle) w piątek zwiększono dystans do 5 okrążeń (6,2 km) gdy że uznano, ze w takich warunkach nie warto rozgrywać pełnego dystansu. Pierwszego dnia rywalizacja była zacięta – trasa preferowała z jednej strony zawodników wytrzymałych, dobrze przygotowanych, którzy mogli  sobie poradzić na podbiegu, z drugiej dobrze przygotowanych pod względem narciarskim  do szybkich zjazdów. Idealnie wykorzystali szansę zawodnicy z Lasek. W obu startach wywalczyliśmy pierwsze dwa miejsca wśród kobiet i mężczyzn, zdobyliśmy puchary indywidualne za oba biegi i zdeklasowaliśmy inne ośrodki w klasyfikacji generalnej.

Wyniki Mistrzostw Polski w Biegach Narciarskich:

Juniorzy:

Bieg krótki