Stefan Czerniecki w Laskach

19-05-2017

Pan Stefan ze swoją książką w wersji czarnodrukowej i brajlowskiej

Dnia 16.05.2017 r. w Bibliotece Czarnodrukowej odbyło się kolejne spotkanie autorskie ze Stefanem Czernieckim - publicystą, kartografem, dziennikarzem, autorem książek: „Cisza”, „Dalej od Buenos” oraz "Czekając na Duida". Tym razem podróżnik wprowadził szeroko zgromadzoną publiczność Lasecką w zgoła odmienny świat, zarówno pod względem klimatycznym, jak i kulturowym. Po zeszłorocznej Wenezuelskiej dżungli przyszedł czas na Nepal – wyprawę w zimowe Himalaje.

"Na strychu świata" to kolejna z cyklu opowieści podróżnika-gawędziarza o wyprawie przez mało eksplorowany przez turystów fragment Nepalu. Zarażony przez ojca-alpinistę miłością do gór od dzieciństwa marzył, aby wraz z nim odbyć podróż życia. Wybór padł na wchodzący w pierwszą dziesiątkę najwyższych szczytów na świecie ośmiotysięcznik Dhaulagiri. „Miało być ascetycznie, ciężko i… tak po męsku. Było nas dwóch. Oprócz nas góry. Te najwyższe. Białe, srogie, nieprzystępne. I nikogo więcej. O to nam chodziło” – mówi Czerniecki.

Podczas spotkania podróżnik raczył publiczność mnóstwem fascynujących opowieści: o nastrojowym Kathmandu, nepalskich dzieciach, które nie odejdą bez cukierka, o najpiękniejszej wiosce świata i wreszcie o niebezpiecznych serakach lecących na głowy.

Od niedawna nasi czytelnicy mają możliwość zapoznania się z jedną z książek autora („Cisza”), która została wydana pismem Braille’a. Dla podróżnika było to ogromną niespodzianką i sprawiło mu nieukrywaną radość.

Mamy nadzieję, że Pan Stefan odwiedzi nas w przyszłości, aby kontynuować fascynujące opowieści o swoich podróżach.

Opracowała Jolanta Mazur, zdjęcia: s.Damiana